A siker titkának, illetve a kudarc okának több összetevője van!
W. 2009.04.20. 21:20

Mitől függ a jó teljesítmény? Mi kell a csúcsteljesítményhez? Ki tudja kihozni magából a maximumot egy kiélezett szituációban? Mi a győzelem titka? Mi a vereség oka? Megannyi kérdés, amelyre az emberek az élet számos területén hosszú-hosszú idők óta keresik a választ. Nincs ez másként a labdarúgásban sem. Neves hazai és külföldi szakemberek, felnőtt- és utánpótláskorú játékosokkal foglalkozó edzők töprengenek napi szinten ezeken. Csapatunk esetében, amikor a sikereket felváltotta egy-két kudarc, jobban előtérbe kerülnek az említett kérdések. Persze, az igazán helyén való az lenne, ha a sikerek feldolgozása legalább akkora időt venne igénybe, mint a kudarcoké. Az életben, de a labdarúgásban is a gyakorlat azonban többnyire nem ezt mutatja. Az emberek többsége a sikereken hamarabb "túllép", mint a kudarcokon. Kivételt a profi labdarúgók és edzők (menedzserek) képeznek. Az igazán profi labdarúgók nemcsak attól a legjobbak, hogy úgy bánnak a labdával, ahogy akarnak, hanem attól is, hogy mentálisan (lélekben) erősek, szinte megrendíthetetlenek. Képesek felállni a "padlóról", képesek a végsőkig küzdeni, de képesek arra is, hogy minden tőlük telhető megtétele után "fejet hajtsanak" az ellenfél nagyobb tudása előtt. Honlapunk látogatóival a mai napon megosztanánk néhány olyan gondolatot, amelyek Nagy Sándortól, a magyar felnőtt labdarúgó-válogatott sportpszichológusától származnak. Ezek az információk reményeink szerint segítséget nyújthatnak játékosainknak abban, hogy minél hamarabb újabb sikereknek örülhessenek.
A siker titkának, illetve a kudarc okának több összetevője van!
Mi határozza meg a teljesítményt?
A teljesítmény több összetevőből jön létre. Leginkább azonban két tényezőtől függ: a testi (fizikai) és a lelki (mentális) folyamatok határozzák meg. Úgy kell elképzelni ezeket, mintha egy közlekedő edénybe két folyadékot beleöntenénk, amelyek keverednek egymással. Amennyiben valaki testileg fittebb, az a fizikai funkcióinak megemelkedésével jár, ugyanakkor egy időben ezzel a mentális funkciói romlanak. És ez fordítva is igaz. Egyéni csúcsteljesítmény viszont úgy érhető el, ha a testi és lelki folyamatok (más néven a pszichomotoros funkciók) egyensúlyban vannak. Csúcsteljesítmény egyik nélkül sem létezhet, ugyanakkor egyik túlzásba vitele esetén sem jöhet létre.
Pszichomotoros funkciók
Fizikai funkciók Mentális funkciók
Mi határozza meg a csúcsteljesítményt?
Szakemberek készítettek egy egyszerű modellt arról, hogy milyen összetevők határozzák meg a csúcsteljesítményt!
Csúcsteljesítmény modell (maximális/optimális teljesítmény)
Képességek |
Koncentráció |
Motiváció |
Képességek összetevői: fizikai (kondícionális képességek, mint állóképesség, erő, gyorsaság, hajlékonyság és ügyesség), mentális, általános (például futás technikája) és speciális labdarúgó (például labdakezelés).
Koncentráció összetevői: jelenre figyelés, terjedelem tekintetében széles (például területvédekezés esetén több játékossal történő együttműködés) és szűk (például gólhelyzet értékesítése), irányulása szerint belső (például közönség reakcióinak figyelmen kívül hagyása) és külső (például edző utasításának végrehajtása).
Motiváció összetevői: célkialakítás, edzéscél, mérkőzéscél, belső motiváció (például játék szeretete), külső motiváció (például közönség biztatása), sikerorientáció.
Az egyéni csúcsteljesítmény eléréséhez nélkülözhetetlen a magas szintű figyelem-koncentráció. Lényeges jellemzője a jelenre figyelés. Két összetevője a figyelem összpontosítása, avagy a fókuszálás (például egy sikeres átadás végrehajtása) és a figyelem megtartása, avagy a tartósság (például mérkőzés végéig megtartani a magas szintű koncentrált játékot).
|